212758-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sug- och spolarbeten
Referensnummer: 22/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser löpande sug- och spolarbeten inom Vätterhems fastighetsbestånd. Arbeten som kan avropas omfattar bland annat:
Avloppsrensning
Spolning av stammar, stickledningar, dagvattenbrunnar/rännstensbrunnar och utlopp
Rotskärning
Inspektion av VA-ledningar, filmning, pejlning och dokumentation av ledningsnät
Slamsugning
Torrsugning
Tömning av dagvattenbrunnar
Tömning fett- och oljeavskiljare
Hantering av slammet/avfallet från brunnar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen