212761-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende operativa kommunikationstjänster
Referensnummer: 2.3.1-00526-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitets- och högskolerådet (UHR) genomför upphandling av ramavtal av tjänster inom kommunikationsområdet. Upphandlingen omfattar fem anbudsområden. UHR inbjuder er att inkomma med anbud i upphandlingen inom ett eller flera av följande anbudsområden:
Anbudsområde 1 - Rörliga medier
Anbudsområde 2 - Event
Anbudsområde 3 - Undersökning och analys
Anbudsområde 4 - Podcastproduktion
Anbudsområde 5 - Fototjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22462000 Reklammaterial, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 92100000 Film- och videotjänster, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UHR har behov av filmproduktion och området rör tjänster för produktion och leverans av film och animation för mindre och större kommunikationsprojekt/aktiviteter inom UHR. Produktionerna ska publiceras, visas och delas i UHR:s olika plattformar och kanaler så som extern och intern webb, sociala medier, samt i vissa fall vidareförmedlas till extern part.
Uppdrag kommer främst att ske i Stockholms län men kan komma att ske på andra platser i hela Sverige och vid behov i övriga Europa.
Tjänsterna som anbudsgivaren ska tillhandahålla kommer framför allt avse paketerade uppdrag men kan även gälla enstaka konsultresurs. Paketerade uppdrag innebär att anbudsgivaren ska genomföra ett projekt som ska leda till ett resultat, exempelvis en informationsfilm som ska publiceras på UHR:s webbsida. Tjänster som kan komma att efterfrågas avgörs av UHR:s behov i samband med enskilda uppdrag.
Anbudsgivaren ska själv, eller tillsammans med underleverantörer, genomföra samtliga uppdrag som avropas inom avtalet.
Del nr: 2
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 92100000 Film- och videotjänster, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 79952000 Evenemang, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
Anbudsområdet omfattar planering, projektledning och genomförande av fysiska, digitala och hybrida event. Event planeras att ske framför allt i Stockholms län men även på andra platser i Sverige. Med event avses arrangerade evenemang i samband med planerade händelser, så som konferenser, föreläsningar, seminarium, möten, tillställningar, företagsaktiviteter som kan ske fysiskt, digitalt eller genom hybridlösning.
Anbudsområdet omfattar även digitala direktsändningar, streaming och/eller inspelningar under event. Vid uppdrag ska UHR kunna beställa direktsändning, streaming och/eller inspelning av event. För området gäller att leverantören själv eller med hjälp av underleverantörer ska kunna tillhandahålla dessa tjänster för event.
Då vi går mot ett mer digitaliserat samhälle ser UHR att fler event kommer att vara digitala och hybrida event, därför är det viktigt att leverantören vid denna typ av eventlösningar ska kunna tillhandahålla inspirerande och interaktiva användarupplevelser som stimulerar deltagarna under eventet för att bidra till engagemang och nöjda deltagare.
Eventtjänster som kan komma att efterfrågas avgörs av UHR:s behov i samband med enskilda uppdrag. För uppdrag kommer det framför allt röra sig om ett helhetsansvar för leverantören genom hela processen vilket innefattar planering, projektledning och genomförande, därav är det av stor vikt att leverantören besitter erfaren och skicklig produktions- och projektledningskompetens. Vid behov från UHR kan även tjänster för delar inom event efterfrågas, till exempel tillhandahålla rådgivning och stöd vid event som är av mindre storlek och som projektleds av UHR.
Event som UHR önskar ska genomföras kommer variera i omfattning och det kan röra sig om både mindre och större event. UHR uppskattar att vanligast förekommande storlek på event kommer att röra sig om mellanstora event med upp till ca 250 deltagare. Eventen kan rikta sig både till externa målgrupper och internt till de anställda.
Del nr: 3
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar
Anbudsområdet avser tjänster för genomförande av kvalitativa och kvantitativa undersökningar inom kommunikationsområdet. I tjänsterna ingår rådgivning avseende upplägg och metodval, samt planering, genomförande/datainsamling, analyser, uppföljning samt presentation av resultatet.
Anbudsområdet omfattar skräddarsydda undersökningar för UHR:s olika behov, som UHR initierar. Exempel på skräddarsydda undersökningar som UHR kommer att avropa inom anbudsområdet är:
- Varumärkesundersökningar
- Marknadsundersökningar
- Marknadssegmentering
- Målgruppsanalyser för ökad kunskap om våra målgruppers behov, önskemål och drivkrafter
- Beteendeundersökningar
- Kampanjmätningar såsom observationsmätningar
Del nr: 4
79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92200000 Radio- och televisionstjänster
Anbudsområdet avser produktion av podcasts från beställning till färdig slutprodukt och leverans enligt överenskommelse.
Podcasts som UHR önskar ska produceras kan komma att variera i omfattning av avsnitt och längd på avsnitt. Tjänsten kan avse produktion av podcast dels utifrån färdigt koncept och manus som UHR har tagit fram, men kan även omfatta ett mer helhetsansvar med koncept- och manusframtagning av leverantören i samarbete med sakkunniga från UHR. Vad gäller utformning och omfattning av podcasts som kan komma att efterfrågas avgörs av UHR:s behov i samband med enskilda uppdrag.
Podcastinspelningar kommer framför allt utföras på plats i UHR:s lokaler eller på distans. I mindre förekommande fall ska anbudsgivaren, vid behov från UHR, kunna erbjuda en studio vid inspelning av podcasts.
Del nr: 5
92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 79961000 Fototjänster, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster
UHR har behov av fotograf som kan tillhandahålla fototjänster och utförande av fotografering för UHR:s varierande behov av bilder inom verksamheten.
Det rör sig om fotografering av bilder som ska visa på bredd i UHR:s dagliga verksamhet, vilket innebär att uppdrag kan ske i varierande miljöer samt vara av varierande karaktär och omfattning.
Uppdrag kommer främst att ske i Stockholms län men kan komma att ske i andra städer och på andra platser i Sverige.
Bilder som beställs av UHR och som fotografen kommer att leverera genom uppdrag kommer till exempel användas i UHR:s digitala kanaler, vid produktion av trycksaker och för pressbearbetning.
Vinnande leverantörer kommer att vara UHR:s samarbetspartners avseende fototjänster vilket innebär att jobba nära UHR:s medarbetare samt UHR:s övriga leverantörer.