212763-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för tekniska filmtjänster, avseende redan producerad film
Referensnummer: 00166/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SI upphandlar nu filmtjänster för kommande fyraårsperiod i syfte att teckna ramavtal med leverantörer som kan erbjuda efterfrågade tjänster. Upphandlingen omfattar nedanstående två anbudsområden.
Anbudsområde 1 – Hantering av redan producerad film
Anbudsområde 2 – Översättning och textning av film
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 rör hanteringen av redan producerad film och filmat material och är indelat i två (2) kategorier:
Kategori 1 – Framtagning av digitala filmkopior, ”DCP”
För digitala filmkopior gäller att dessa tas fram och levereras på hårddisk eller annat digitalt media från de vanliga filformaten på marknaden, som t.ex. Quick Time Pro res. HD CAM SR, HD CAM eller likvärdiga filformat/lagringsmedia för full HD eller bättre.
Kategori 2 – Framställning av filmfiler (MPEG 4) och nedladdning av filmfiler
Kategorin handlar om framställning av film i MPEG 4 format med minst full HD och Dolby 5.1 innehållande valbara textningar på ett flertal språk.
Del nr: Anbudsområde 2
79530000 Översättartjänster, 92111000 Film- och videoproduktion
Anbudsområde 2 består av en (1) kategori:
Kategori 3 – Översättning och textning av film
Denna kategori avser redan producerad film som ska översättas från svenska och engelska till ett flertal språk och textas för film.