212780-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om och nybyggnad Askimsskolan, Tillbyggnad Böskolan
Referensnummer: N230-0521/16, N230-0552/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragsform är generalkonsultuppdrag under hela projekteringstiden samt byggledning under entreprenadtiden.
Askimskolan:
Uppdraget består i en ombyggnad hus A samt en nybyggnad skola 2
Vån för åk 2-6 ca 370 elever, idrottshall, slöjdsalar och ett tillagningskök, ca 4000 kvm LOA, Idrottshall ca 450 kvm LOA.
Böskolan:
Uppdraget består i tillbyggnad i ett plan ihop med bevarande skyddad fastighet, 2 salar, 2 grupprum och hemkunskapssal, ca 320 kvm LOA.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vån för åk 2-6 ca 370 elever, idrottshall, slöjdsalar och ett
Tillagningskök, ca 4000 kvm LOA, Idrottshall ca 450 kvm LOA.