212800-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slang, sug och dränage
Referensnummer: UC-2022-132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar slang-, sug- och dränageprodukter med huvudsakligt användningsområde inom operationsverksamhet.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde, om inte annat anges i respektive kravspecifikation, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141640 Drän, 33141641 Sonder, 33141642 Tillbehör till drän
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbud kan lämnas på följande områden:
5.2 Dränagekateter silikon med förbindelsestycke för dränageampull5.3 Dränageset slutet lågvakuum5.4 Dränagekateter med spiralperforering5.5 Dränage kapillär/penrose silikon5.6 Dränagepåse med fästplatta5.7 Konnektor mellan dränage och dränagepåse5.8 Galldränage och påse6.2 Pleuratappningsset6.3 Pleuratappningsset med kvarvarande kateter6.4 Tunnelerad kateter för dränering av återkommande pleuravätska/ascites6.5 Dränagesystem thorax6.6 Mobilt dränage för luft6.7 Mobilt dränage för luft/vätska6.8 Luftventil heimlich thorax6.9 Thorax-/pleurakateter med troakar6.10 Thorax-/pleurakateter utan troakar6.11 Silikondränage rund med längsgående kanaler6.12 Pleuratappningsset seldingerteknik, rak6.13 Pigtaildränage seldinger luft/vätska6.14 Pigtaildränage seldinger luft, set7.1 Sammanbindningsrör 8.1 Samplingslang/gasmonitorering ren9.1 Bubbelslang ren9.2 Plastslang ren9.3 Silikonslang ren10.1 Magsond dubbellumen, korttidsanvändning10.2 Magsond dubbellumen, långtidsanvändning10.3 Antirefluxventil till dubbellumensond10.4 Retentionspåse10.5 Magsond10.6 Magsköljningsset 10.7 Rektalsond11.1 Sengstakensond12.1 Stigslang13.1 Sugsystem för uppsamling av vätska14.1 Sugkateter rak14.2 Sugkanyl rak metall14.3 Sug typ yankauer14.4 Operationssug yankauer14.5 Operationssug dubbelbockad14.6 Sug typ rissler14.7 Sugkanyl nasal metall14.8 Sugkanyl öron metall14.9 Sugkanyl bronkoskopi metall14.10 Operationssug rektoskopi14.11 Sugslang14.12 Opsugslang för olika sughandtag14.13 Sekretuppsamlingsbehållare med sugkateter14.14 Sugset för provtagning i trakea utan sugkateter14.15 Sugslangset och sugkyrett14.16 Sugslang för små sugspetsar14.17 Sugslang mycket följsam med avskurna ändar14.18 Nässug15.1 Slutna sugsystem med och utan bronkoskopiport15.2 Slutna sugsystem utan bronkoskopiport, barn16.1 Syrgasnippel, ren
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.