Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kött och chark
Referensnummer: KS2019/213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15110000 Kött
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar färskt kött och köttfärs till Sandvikens kommuns tillagningskök, som levererar tillagad mat till kommunens skolor, förskolor, omsorgsboenden mm. Upphandlingen är indelad i delområden utifrån vara och geografi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15110000 Kött, 15111000 Nötkött, 15111200 Kalvkött, 15115100 Lammkött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar färskt kött och köttfärs till Sandvikens kommuns tillagningskök som levererar tillagad mat till kommunens skolor, förskolor, omsorgsboenden mm. Upphandlingen är indelad i delområden utifrån vara och geografi.