212919-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster
Referensnummer: 22RS12521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gäller följande fackområden:
• Arkitekt
• Brand
• Byggnadskonstruktion
• El- och telekonstruktion upp till och med lågspänning exkl. reservkraft
• Elkonstruktion inom högspänning och reservkraft.
• Markprojektering
• Projektledning el
• Projektledning VVS
• Styr och övervakning
• VVS-konstruktion inkl. sprinkler och medicinska gaser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen