212921-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster BY 17&18 SÖS
Referensnummer: LOC 2022-0335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitekttjänster för BY 17 & 18 på Södersjukhuset SÖS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arkitekttjänster UA HA för uppdraget, landskapsarkitekt, akustiker