212929-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boden Industrial Park; Anläggande av bilväg med tillhörande gång- och cykel-bana, samt finansiering, anläggan¬de, utveck¬ling, ägande och drift av järnväg för gods¬trafik med tillhörande anläggningar
Referensnummer: KS 2023-354
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantörer inbjuds härmed att inkomma med anbudsansökan i Bodens kommuns och Bodens Kommunföretag AB:s gemensamma upphandling kopplad till Boden Industrial Park (BIP) avseende (1) anläggande av bilväg med tillhörande gång- och cykelbana (”Vägen”), samt (2) finansiering, anläggande, utveckling, ägande och drift av järnväg för godstrafik med tillhörande anläggningar och installationer (”Järnvägen”) inom ramen för offentlig-privat samverkan (OPS) via ett med Bodens Kommunföretag AB gemensamt ägt bolag, enligt de villkor som framgår av denna inbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34630000 Delar till järnvägs-, spårvägslok eller rullande materiel; trafikledningsutrustning för järnvägar, 34940000 Järnvägsmateriel, 34946000 Byggmaterial och tillbehör för järnvägsspår, 34946100 Byggmaterial för järnvägsspår, 34946110 Järnvägsräls, 34946120 Järnvägsmaterial, 34946200 Tillbehör för järnvägsspår, 34946224 Järnvägsväxlar, 34947000 Syllar och delar av sliprar, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112200 Borttagning av jordskikt, 45112500 Schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221200 Anläggningsarbete för tunnlar, schakt och undergångar, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234114 Anläggningsarbeten för järnvägsbank, 45234115 Arbeten med järnvägssignaler, 45234116 Spåranläggning, 45234160 Anläggningsarbeten för kontaktledningar, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen