213006-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital annonsbyrå
Referensnummer: 2-1110/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
KI upphandlar en byrå som täcker hela universitetets gemensamma behov av digital annonsering och marknadsföring.
Omfattning
Upphandlingen omfattar
stöd för annonsering i sociala medier
planering, köp, optimering och anlays för SEM (sökordsannnonsering) för rekrytering av internationella studenter på en global marknad
Samtliga kravställda tjänster ska kunna avropas i sin helhet eller separat, allteftersom behov uppstår.
Anbud kan endast lämnas på hela upphandlingen. KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Optioner
Planering, köp, optimering och analys för SEM (utöver rekrytering av internationella studenter) samt displayannonsering.
Framtagning av kampanjinnehåll såsom text- och grafiskt material enligt KI:s grafiska profil. Detta inkluderar även paketering av befintligt material samt anpassning för kanal/annonsformat.
Observera att Leverantören inte har ensamrätt på dessa områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet (KI) inbjuder er härmed att lämna anbud avseende digital annonsering.
Bakgrund
Behovet och nivån av stöd för digital annonsering varierar stort inom KI, samt mellan olika månader och tid på året, nationellt såväl som internationellt. Avrop kan komma att ske inom hela organisationen.