213036-2019 - ResultatSverige-Eskilstuna: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsautomat
Referensnummer: DU-UPP18-0038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedelsautomater till Landstinget Sörmland och Region Västmanland
Aktuell upphandling
Upphandlingen omfattar:
— Leverans av Läkemedelsautomater inkl. komplett system inkluderande programvara, licenser, övrigaeventuella nödvändiga tillbehör, installation intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. inklusive nödvändiga integrationer samt support, underhåll och uppgraderingar,
— Lösa moduler, komponenter och reservdelar
— Klinisk och teknisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
— Option på teknisk serviceutbildning
— Option på utbildning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 42933000 Varuautomater, 42968000 Automater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar:-Leverans av Läkemedelsautomater inkl. komplett system inkluderande programvara, licenser, övrigaeventuella nödvändiga tillbehör, installation intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. inklusive nödvändiga integrationer samt support, underhåll och uppgraderingar.
— Lösa moduler, komponenter och reservdelar- Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning