213092-2022 - ResultatSverige-Kungsbacka: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter besiktningsmän fiber och infrastruktur
Referensnummer: 21/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser entreprenadbesiktningar enligt AB 04 och eventuellt ABT 06. Uppdragen avser besiktning av genomförande av ny-, om- och tillbyggnadsuppdrag av infrastruktur och besiktningsmannen ska, inom varje anbudsområde, utföra typer av besiktningar
Uppdragen kommer att utföras inom följande områden:
Fastigheter, exempelvis byggnader, lokaler och anläggningar
Infrastruktur
Yttre VA på allmän platsmark samt pumpstationer, tryckstegningsstationer
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för avtalet framgår under respektive anbudsområde.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fiber
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Besiktning inom området fiber
Del nr: 2
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
Besiktning inom området Infrastruktur