213098-2017 - ResultatSverige-Norrtälje: Verktygsprogram
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetspartner inom IT.
Referensnummer: KS-17-494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48700000 Verktygsprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Allt mer av kommunens arbete sker IT-baserat vilket ställer högre krav på en lättanvänd och säker IT-miljö.
Utvecklingen på IT-området sker snabbt och molnlösningar är en ökande andel av kommunens IT. Samtidigt skärps lagarna för dataskydd och införandet av GDPR kommer att ställa nya krav.
Kommunen har ett antal projekt startade som kan behöva översyn ur ett ”compliance-” och IT-säkerhetsperspektiv; Ärendehanteringssystem, e-arkiv, skanning av fysiska dokument, Office 365/Azure, kommunala e-tjänster, med mera.
Kommunen söker därför en partner in IT-säkerhet som kan vara ett bollplank i denna utveckling samt leverera konsulter, programvara och hårdvara inom området.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48700000 Verktygsprogram, 48730000 Säkerhetsprogramvara, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72910000 Säkerhetskopiering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen