213118-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Tjänster i samband med skogsavverkning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för arboristtjänster i skyddade områden och för åtgärdsprogram för hotade arter
Referensnummer: 114-12075-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende arboristtjänster i skyddade områden samt områden med naturminnen och hotade arter i Stockholms län.
Delmoment
Upphandlingen innefattar utförande av tjänster inom fyra delmoment:
Delmoment A - trädkonsultation. Delmoment B - kron- eller stambaseradebaserade trädåtgärder. Delmoment C - markbaserade trädåtgärder och arbete på väg, till exempel framtagande av trafikanordningsplan (TA-plan). Delmoment D - maskinell borttransport av virke och ris
Anbud kan ej lämnas för delar av upphandlingen utan ska omfatta samtliga delmoment.