213172-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Containerhantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2023 - Maskintjänster Återvinningscentral (ÅVC) Boden
Referensnummer: SBN 2023-287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63111000 Containerhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun bedriver verksamhet på återvinningscentralen, ÅVC Boden, som ligger i anslutning till Brännkläppens avfallsanläggning. På återvinningscentralen med tillhörande miljöstation kan privatpersoner och företag lämna sorterat grovavfall, byggavfall, elavfall, deponi, konstruktionsmaterial, wellpapp, förpackningar, brännbart trä, impregnerat trä, återbruk, betong, gips, returpapper, latrin, trädgårdsavfall, jord och sten samt farligt avfall såsom kemikalier, oljor, färgrester, batterier etc.
I uppdraget ingår bland annat att vid behov byta och tömma containrar från ÅVC, komprimera avfallet i containers samt snö- och halkbekämpning.
Detaljerad lista för uppdragets innehåll, se bilaga 09.Uppdragsbeskrivning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144710 Hjullastare, 43261100 Lastmaskiner, 63111000 Containerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen