213180-2017 - ResultatSverige-Växjö: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter.
Referensnummer: KS 2017-00204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporter av färdiglagade måltider (varma och kylda) från tillagningskök till ett antal för- och grundskolor i centrala Växjö samt Ingelstad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Turernas frekvens varierar mellan ca 180-235 dagar/år. I transporterna ska lastning och lossning vid tillagnings- respektive mottagnings/serveringskök samt återtransport av tomma transportkärl ingå. Matvarorna ska köras/bäras in i byggnaden till av personalen anvisad plats. Vid behov ska värmeskåpet kopplas till eluttag vid varumottagningen.