213192-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rot Strategisk Partnering
Referensnummer: 23/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Strategisk partnering gällande rotrenoveringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45261100 Taklagsarbete, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421151 Montering av kompletta kök, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Eskilstuna Kommunfastigheter
Organisationsnummer: 556499-5909
Box 5035
630 05 Eskilstunawww.kfast.se
Ombud: Camilla Andersson
Vår organisation i entreprenaden:
I entreprenaden har Kommunfastigheter för avsikt att organisera sig enligt nedan.
Medarbetare i entreprenaden (nyckelpersoner):
Camilla Andersson, Ombud
Camilla har arbetat som projektledare på Kommunfastigheter sedan 2010 och som projektchef sedan 2017. Camilla är utbildad civilingenjör och har lång erfarenhet av arbete som projektledare i olika typer av byggprojekt samt i partneringprojekt.Camillas roll i samarbetet är att att vara beställarens ombud i entreprenaden och hon kommer medverka i projektrådet.
Pontus Perrault, Projektledare
Pontus har arbetat på Kfast sedan 2021. Innan det har han varit projektledare på ett installationsföretag och innan det har han arbetat som ledande montör både inom rot och nyproduktion. Pontus har 15 års erfarenhet från VVS branschen så att leda ROT-projekten på kfast känns väldigt naturligt för honom.
Lisa Nyberg, Projektcontroller
Lisa arbetar sedan augusti 2021 på ekonomiavdelningen på Eskilstuna Kommunfastigheter. Lisa är ekonom och har innan hon kom till Kfast arbetat inom den privata delen av fastighetsbranschen.
Övriga resurserJan Thor, Upphandlare/inköpareUtöver ovan nämnda personer har vi ett antal kompetenta stödfunktioner som kan bistå i samarbetet vid behov.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Under AFD.1 återfinns en beskrivning av entreprenadens omfattning.