II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av teleradiologiska tjänster för Region Skåne. Behovet omfattar granskning och utlåtande av datortomografiundersökning (DT), magnetkameraundersökning (MRT) och en liten del konventionella undersökningar. Upphandlingen består av två delområden - elektiva granskningar och jourgranskningar. Upphandlad tjänst kommer att vara ett komplement till Region Skånes befintliga verksamheter.