213224-2020 - ResultatSverige-Kalmar: Juridiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Advokattjänster inom området offentlig upphandling
Referensnummer: 2019-60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av advokattjänster inom området offentlig upphandling och därmed anknutna områden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla advokattjänster inom området offentlig upphandling och därmed anknutna områden. De områden som omfattas av upphandlingen är följande:
Lagen om offentlig upphandling (LOU)
Lagen om valfrihetssystem (LOV)
Lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF)
Lagen om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet (LUFS)
Lagen om upphandling av koncessioner (LUK)
Handlingsoffentlighet och sekretess
Statsstöd
Konkurrensbegränsande offentlig säljverksamhet
Kommunal- och förvaltningsrättsliga frågor
Uppdrag kan komma att omfatta bland annat följande moment:
Löpande rådgivning
Upprättande av avtal, förfrågningsunderlag och andra dokument
Processföring
Förhandlingar
Seminarier/utbildningar
Rättsutredningar/rättsutlåtanden
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 3 500 000 SEK.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.