213253-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal VA-förläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal VA-förläggning
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för VA-förläggning. Uppdrag inom ramavtalet omfattar: • Arbeten med drift och underhåll av VA-ledningar. I fortsättning benämnt ”Driftarbeten”. • Investeringsprojekt, både förnyelsearbete och nyförläggning. I fortsättning benämnt ”Projektarbeten”. I samband med VA-arbeten kan även markarbeten för samförläggning av annan ledningsburen infrastruktur, såsom el, opto eller fjärrvärme, ingå. Vid behov kan även markarbeten för anläggning eller ombyggnad av gata-,väg eller liknande omfattas. Allt VA-material, inklusive grusmaterial m m, transporttjänster samt schaktfria förnyelser och nybyggnation som krävs för utförandet tillhandahålls av Beställaren genom befintliga ramavtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal VA-förläggning