213270-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal tekniska konsulter Bygg- och projekteringsledning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal tekniska konsulter Bygg- och projekteringsledning
BeskrivningUmeå kommun agerar inköpscentral och upphandlar ramavtal avseende Tekniska konsulter inom området Bygg- och projekteringsledning för Umeå kommun och avropsberättigade myndigheter/enheter i enlighet med förfrågningsunderlag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95372:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten