213302-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Medicinska hjälpmedel
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekonditionering av medicintekniska produkter
Referensnummer: KSN-2019-1514
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Rekonditionering inklusive rengöring och avhjälpande underhåll av medicintekniska produkter samt transport. Rullatorer, gåbord, madrasser, hygienhjälpmedel och diverse hjälpmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 50421100 Reparation och underhåll av rullstolar, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen