213369-2018 - ÄndringSverige-Vänersborg: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förband & Sårläkningsprodukter inkl gips med tillbehör
Referensnummer: RS 2018-00134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser regionens hela behov av förband och sårläkningsprodukter inkl. gips med tillbehör.
Det innebär att den inkluderar allt från basprodukter (exempelvis plåster, torkar och kompresser) till mer avancerade produkter som exempelvis förband för svårläkta sår samt alla typer av gips och gipssåg med tillbehör.