213410-2017 - ResultatSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Isoleringsmontör.
Referensnummer: Af-2017/0002 8871
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning till Isoleringsmontör förlagd till lämplig ort i Södra Norrland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund:
Arbetsförmedlingens prognoser visar att anställningsmöjligheterna för utbildade Isoleringsmontörer är goda på såväl kort som lång sikt. VVS-Branschens Yrkesnämnd bekräftar att branschens rekryteringsbehov av Isoleringsplåtslagare och VVS-isolerare är stora.
Utbildningens syfte och mål:
Syftet med utbildningen är att den ska bidra till att branschen tillgodoses med kompetent arbetskraft, samt att de arbetssökande genom utbildning förkortar sin tid i arbetslöshet.
Avtalsperiod och optioner:
Preliminär första avtalsperiod är 1.5.2017 – 30.4.2019.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 1 + 1 år på oförändrade villkor.
Volymer:
Ingen garanterad volym, uppskattning 3 000 kursdeltagardagar (kdd) per 12-månader.