Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av leverantörer för vuxenutbildning.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgsregionens kommunalförbund (GR) genomför ramavtalsupphandling för leverantörer av vuxenutbildning. Upphandlingen avser avrop av utbildningar inom yrkesprogrammen för vuxenutbildning och därtill närliggande vuxenutbildning enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget. Utförandet sker i huvudsak inom upptagningsområdet. Upphandlingen har internt diarienummer: 2017-00111.713.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80530000 Yrkesutbildning, 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen