213433-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för förskolans kunskapsuppföljning och vårdnadshavarkommunikation
Referensnummer: UH-2018-313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48931000 Programvara för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan avseende IT-stöd för förskolans kunskapsuppföljning och vårdnadshavarkommunikation
— --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linköpings kommun i samarbete med Upphandlingscenter inbjuder systemleverantörer inom aktuellt område att inkomma med ansökan om att i nästa steg lämna anbud i upphandling av ett IT-stöd för förskolans kunskapsuppföljning och vårdnadshavarkommunikation.
Verktyget ska också vara ett stöd i det systematiska kvalitetsarbetet inom förskolan och ska ge personal, elever och vårdnadshavare insyn i barnens kunskapsutveckling med mål, planering, bedömning och uppföljning.
Stöd för närvarohantering kan komma att ingå som en option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48931000 Programvara för utbildning, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------