213573-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter – Skadedjurssanering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkadedjurssanering
BeskrivningUppdraget omfattar att säkerställa ett så skadedjursfritt bestånd i byggnader och på deras fastigheter (mark) som möjligt. Upphandlingen omfattar - skadedjursförsäkring - skadedjurssanering - på kommunalt ägd mark - i VA-ledningsnät under mark - i byggnader och på deras fastigheter (mark) samt i tillkommande byggnader under avtalstiden - hos UM:s verksamheter som bedrivs i lokaler som ägs av annan fastighetsägare. Anbudsgivaren ska även kunna utföra tjänster som sanering av lösöre, sanering efter sent upptäckta dödsfall, sanering av vägglöss samt fågelsäkring som avropas vid behov.
Intern identifierare561/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
Ytterligare klassificering (cpv): 66515000 Skadeförsäkringar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSkadedjurssanering