213596-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättjänster
Referensnummer: 148/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
— Tvätt och efterbehandling inklusive hämtning och lämning av egenägt tvättgods såsom arbetskläder
Och allmän tvätt
— Cirkulationstvätt av handdukar och flatgods (lakan, örngott, servetter m.m.)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetskläderna omfattar många olika typer av plagg, allt från bomullsplagg till varselkläder med olika
Krav på tvätt och efterbehandling. Underhållsreparationer av exempelvis hål, trasiga dragkedjor, upplägg m.m. sker efter överenskommelse med beställaren.
Med cirkulationstvätt avses en tjänst där leverantören äger, tvättar och distribuerar textilier som hyrs av beställaren.