2136-2022 - ResultatSverige-Värnamo: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten
Referensnummer: UHN.2020.213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar beläggningsarbeten inom Värnamo kommun:
-       Underhållsbeläggningar med ev. maskinjustering och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar
-       Nybyggnadsbeläggningar med justering av betäckningar, samt grusjusteringar
-       Gångbanebeläggningar och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar samt grusjusteringar.
-       Handlagningar av skadade asfaltbeläggningar och vid ombyggnadsarbeten.
-       Lagningsmassa typ kall-asfalt
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art:
Omfattning:
Underhållsbeläggningar med ev. maskinjustering och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar
Nybyggnadsbeläggningar med justering av betäckningar, samt grusjusteringar
Gångbanebeläggningar och arbeten i samband med dessa såsom justering av betäckningar och ev. mindre urgrävningar samt grusjusteringar.
Handlagningar av skadade asfaltbeläggningar och vid ombyggnadsarbeten.