213652-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll teleteknisk säkerhetsteknik.
Referensnummer: SDA2016-000670
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50600000 Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar Swedavias behov av drift- och underhåll av teletekniska säkerhetssystem och säkerhetsanläggningar på Stockholm Arlanda Airport, Bromma Stockholm Airport samt Visby Airport. I uppdraget inryms även kompletteringar och utbyggnad av befintliga system samt mindre uppdrag av nyinstallation.
I uppdraget ingår daglig tillsyn av anläggningarnas status och funktion, löpande uppföljning av larm och larmorsaker, planerat- och felavhjälpande underhåll. Vidare ingår teknisk administration (konfiguration och parametersättning), administration av användare och behörigheter i system samt upprätthållande av anläggningsdokumentation samt applikationsdrift som en del av grundåtagandet.
Serverdrift ingår i grunduppdraget men kan komma att utgå ur uppdraget om Swedavia så bestämmer och överföras till Swedavia, dock tidigast 3 år efter avtalstecknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drift och underhålla teletekniska säkerhetssystem.