21369-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgen- och metalldetektionsutrustning
Referensnummer: 2022-573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar röntgen- och metalldetektionsutrustning. Röntgenutrustning i form av konventionell röntgen för handbagage samt röntgen för gods. Metalldetektionsutrustning för personer, i form av handenheter och bågar. Upphandlingen omfattar också tillhörande produkter och tjänster såsom utbildning, service och support.
Kriminalvården genomför denna upphandling som en samordnad upphandling med följande parter: • Polismyndigheten, organisationsnummer 202100-0076 • Statens institutionsstyrelse, organisationsnummer 202100-4508 • Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO), organisationsnummer 232100-0016
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38582000 Röntgenutrustning för kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen