213735-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IN-IN23-0107 IT System Kostnad per patient
Referensnummer: IN-IN23-0107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland är i behov av ett system som avser kostnad per patient (KPP) och räkenskapssammandrag (RS). Systemet kommer främst att användas inom ekonomistaben men omfattar hela regionen.
Syftet med systemet gällande KPP är att koppla ihop ekonomisk data och vårddata för att sedan följa upp, analysera och styra verksamheterna inom hälso & sjukvården.
Syftet med systemet gällande RS är att Regionen ska ta fram de rapporter som vi är ålagda att årligen skicka in till SCB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland ska upphandla ett IT system som omfattar Kostnad för Patient (KPP) och Räkneskapssammandrag (RS)
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av tjänsti enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänsterunder aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 8,7 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
takvärde
Takvärdet i avtalet är 10 MSEK exkl. moms.
Om avtalets värde överstiger angivet belopp upphör avtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för avtalet