Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grafisk formgivning 2018
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika typer av uppdrag inom grafisk formgivning där leverantören ska förstå och komma med förslag på hur samma budskap kan presenteras med ett sammanhållet visuellt uttryck i olika kommunikationskanaler. SKL presenterar ofta samma material i flera olika kanaler vilket kräver anpassning till valda kanaler avseende presentation och paketering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen