213771-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark o grundarbeten för Persikan och Mangon
Referensnummer: 2020-4177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar, schakt, sprängning och grundläggning av bottenplatta inkl rördragningar, borrning för bergvärme samt gjutning av bottenplatta, skyddsrum med tillhörande installationer och pålning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111211 Sprängning, 45223200 Konstruktionsarbete, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45255500 Borrning och prospektering, 45262200 Grundläggning och brunnsborrning, 45262210 Grundläggning, 45262211 Pålslagning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen