213794-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelservice
Referensnummer: UH-2023-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling görs gemensamt för ELLEVIO AB och Stockholm Exergi AB och avser hantering av nycklar för Beställarens entreprenörer, såsom in/utlåning, beställa och inhämta nya nycklar från fastighetsägare mm.
I uppdraget ingår bl.a. fullt ansvar för att förvara och hantera beställarens nycklar på ett säkert sätt i en ändamålsenligt lokal placerad i Stockholmsområdet. I uppdraget ingår även att på distans administrera ett nyckelskåp i Nynäshamn och ett i Vallentuna s.k. PAAM modell.
Aktuell volym att hantera är för närvarande totalt ca 20 000 nyckelknippor. Antal in- och utlåning ca 25 000 per år och antal felrapporter är ca 900 per år. Ytterligare detaljer och krav kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Beställarna avser att ingå kontrakt med en leverantör avseende tjänsterna.
Avtalsperiod (3år) 2024-01-01 – 2026-12-31 med option på förläning på 2+2+1år. (Max 8 år inkl. option)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen