213825-2020 - ResultatSverige-Jönköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion Övertaget
Referensnummer: 20/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggaktörer inom KV. Övertaget är Jönköpings kommun, Jönköpings Fastighetsutveckling AB, Lidl Sverige KB,
Byggaktörer ska låta uppföra:
Jönköpings kommun
• Förskola
• Kontor för socialens verksamhet
• Storkök tillhörande förskola
Jönköpings Fastighetsutveckling AB
• Parkeringshus
• Affärslokal
Lidl Sverige AB
• Dagligvaruhandel
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213110 Byggnation av butiksbyggnader, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen