213843-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturvårdande arbeten i områden med biotopskydd och naturvårdsavtal
Referensnummer: 2018/3502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av entreprenörer för naturvårdande arbeten i områden med biotopskydd och naturvårdsavtal
Anbudsinbjudan
Skogsstyrelsen inbjuder här till att lämna anbud som syftar till att teckna ramavtal i hela Sverige om naturvårdande skötsel av skyddad skog, i områden med biotopskydd och naturvårdsavtal. I uppdraget kan även förekomma naturvårdande skötsel utanför skyddad skog, på fastigheter ägda av myndigheten.
Ramavtalet innefattar naturvårdande skötselarbeten med röjsåg, motorsåg, skördare, utkörning av virke och ris med skotare eller häst samt arboristtjänster.
Landet är indelat i 36 anbudsområden och anbudslämnaren har möjlighet att lämna anbud på ett eller flera av dessa.
Syfte
Skogsstyrelsen ansvarar för skötseln av över 13 000 områden skyddade genom naturvårdsavtal och biotopskydd i hela landet. För att natur- och även kulturvärdena i områdena ska bibehållas och utvecklas krävs i många fall naturvårdande skötsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 2018/3502
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77231000 Skogsskötsel, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet berör naturvårdande skötsel i hela Sverige.