213846-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Vägutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av vägmärken, avstängningsmateriel samt tjänster
Referensnummer: KS-UH/2022:36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34920000 Vägutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads kommun och Karlstads El- och Stadsnät AB bjuder in till anbudsinlämning i upphandling avseende hyra av vägmärken, avstängningsmateriel samt tjänster.
Med avstängningsmaterial menas bland annat vägmärken, trafikbuffert, staket, TMA-skydd m.m.
I kategorin trafikanordningstjänster efterfrågar Kommunen ett helhetsåtagande från Leverantören vad gäller trafikanordningar. Leverantören ska ombesörja framtagande av TA-planer, tillståndsansökan, etableringar/avetableringar, tillsyn m.m.
Behovet av att köpa tjänster och hyra material är störst under vår, sommar och höst. Behovet av att hyra material och köpa ovanstående tjänster varierar från år till år så Kommunen garanterar därför inga volymer. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34920000 Vägutrustning, 34922000 Vägmarkeringsutrustning, 34928000 Vägtillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vi söker en leverantör som för de två (2) kommande åren, med planerad start 1 maj 2023, med möjlighet till förlängning ytterligare 24 månader, ska leverera efterfrågade materiel och tjänster.
Det beräknade värdet på upphandlingen är 5 miljoner SEK och avtalet har en takvolym på 8 miljoner SEK.