213875-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fartyg och båtar – Hyra av fartyg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyra av fartyg
BeskrivningAffärsverken genomför en upphandling av passagerarfartyg för hyra under 2026–2027. Upphandlingen avser endast fartygshyra, inte bemanning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34500000 Fartyg och båtar
Ytterligare klassificering (cpv): 34510000 Fartyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001