213882-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Installation av kontrollutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad byte av kontrollutrustning i K9
Referensnummer: 22-0049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51220000 Installation av kontrollutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen
Allmänt: GENAB ska byta kontrollutrustning för 145kV i en av sina stationer och samtidigt även byta skydden för motstående linjeändar i angränsande stationer. Samtliga stationer är belägna centralt i Göteborg. Aktuell kontrollutrustning består av en stationsdator med underliggande fackkontrollenheter, signalsystem och reläskydd. Kommunikation sker idag främst via LON och enstaka objekt via SPA. Allt skall i huvudsak bytas mot ny kontrollutrustning med vissa undantag för 145kV linjer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater, 51112200 Installation av elkontrollutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt:GENAB ska byta kontrollutrustning för 145kV i en av sina stationer och samtidigt även byta skydden för motstående linjeändar i angränsande stationer. Samtliga stationer är belägna centralt i Göteborg.
Befintlig anläggning med tillhörande kontrollutrustning stod klar 2006. Eftersom vi får allt svårare att underhålla befintlig kontrollutrustning finner vi det mest fördelaktigt att byta ut den. Aktuell kontrollutrustning består av en stationsdator med underliggande fackkontrollenheter, signalsystem och reläskydd. Kommunikation sker idag främst via LON och enstaka objekt via SPA. Allt skall i huvudsak bytas mot ny kontrollutrustning med vissa undantag för 145kV linjer.
Orientering:Arbetet för den här entreprenaden skall ske inom befintliga stationsområden belägna främst på Hisingen men även östra Göteborg.
Kontrollutrustningen som skall ersätta befintlig skall bestå av samlingsskeneskydd, reläskydd för tre transformatorer, skydd för tre linjer i respektive ände, nya fackkontrollenheter, ny fjärrkontrollutrustning och signalcentral. Vissa befintliga skydd behålls.