213951-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas för laborativa miljöer
Referensnummer: 2-75/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende leverans av gaser i flaska, flaskpaket, kärl och tankar. Avtalet omfattar även dragning av rör och andra installationsuppdrag relaterat till leverans av gas.
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Gas för laborativa miljöer.
Bakgrund
Karolinska Institutet (KI) har ett behov av gas till sina laboratorier och sin forskningsverksamhet. KI genomför därför denna upphandling för tecknande av nytt ramavtal gällande KI och Folkhälsomyndigheten med planerad avtalsstart tidigast 2021-10-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 34 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24111100 Argon, 24111300 Helium, 24111800 Flytande nitrogen, 24311800 Karbon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Karolinska Institutet
Karolinska Institutet, nedan kallat KI, är ett av världens ledande medicinska universitet. Vår vision är att driva utvecklingen av kunskap om livet och verka för en bättre hälsa för alla.I Sverige står KI för den enskilt största andelen av den medicinska akademiska forskningen och har det största utbudet av medicinska utbildningar.Sedan 1901 utser Nobelförsamlingen vid Karolinska Institutet mottagare av Nobelpriset i fysiologi eller medicin.
För mer information, vänligen se ki.se.
Optioner
— Rördragning, se 5.17,
— Specialanpassad utbildning inom ramavtalsområdet, se 5.18.
Omfattning
Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden, i denna upphandling kallade produktområden:Produktområde 1: Gas i cylinder (flaskor och flaskpaket)Produktområde 2: Torr-isProduktområde 3: Flytande gas (fristående kärl och fasta tankar)Produktområde 4: Utrustning, tillbehör och tjänsterKI avser att teckna ramavtal med flera leverantörer för produktområde 1, 3 och 4. För Produktområde 2 kommer endast en (1) leverantör att antas. Anbud kan lämnas på ett eller flera produktområden.
Statistik och avtalsvärde
2017-2020 köpte KI gas och gasprodukter för ett värde motsvarande genomsnittligt 7,4 milj/år.
Det uppskattade avtalsvärdet räknat för fyra (4) års ramavtalstid är 34 miljoner kr.
Observera att uppgifter om lämnad statistik enbart ska ses som en upplysning. Det kommande behovet kan komma att överstiga eller understiga här angivna kvantiteter.
KI lämnar ingen volymgaranti. Anbudsgivare åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår under avtalstiden.
Avtalstid
Avtalet träder i kraft när det undertecknats av båda parter och gäller i två (2) år. KI har rätt att förlänga avtalet två (2) gånger á ett (1) år för en maximal avtalstid om fyra (4) år. Exakta datum fastställs inför avtalstecknandet.
Avtalet förlängs automatiskt i ett (1) år i taget om inte KI säger upp avtalet. En uppsägning måste göras skriftligt och senast tre (3) månader före utgången av en avtalsperiod. Avtalet avslutas automatiskt, utan någon åtgärd från någondera part, efter att ha varit giltigt i fyra (4) år.
KI beslutar ensidigt om förlängning ska ske.