21408-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av laboratoriebyggnad
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation KTH Kemi 43:15 - Utförandeentreprenad i samverkan
Referensnummer: 20/190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214610 Byggnation av laboratoriebyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation KTH Kemi 43:15 - Utförandeentreprenad i samverka
Byggnad 43:15 Kemi uppfördes mellan 1917 - 21 och har ända sedan tillkomsten varit ämnad för Kemi-institutionen och är en av de äldsta laborativa byggnaderna på KTH Campus. Byggnaden är blåklassad enligt Stockholms stadsmuseum och sedan 2015 finns en vårdplan för byggnaden.
YKV och TFK har tagit ett gemensamt beslut om att starta ett nytt forskningsinfrastrukturprojekt - 2MILab (the Molecules and Materials at Interfaces Laboratory).