214082-2019 - ResultatSverige-Åkersberga: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DRIFTENTREPRENAD SKOGSTÄPPAN
Referensnummer: 2018-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift av bostad med särskild service enligt SoL för personer med psykisk funktionsnedsättning Skogstäppan på Täppans väg i Österåkers kommun.
Leverantörer inbjuds att inkomma med anbud gällande upphandling av Driftentreprenad Skogstäppan, bostad med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning i Österåkers kommun. Verksamheten ska bedrivas enligt socialtjänstlagen.
Driften avser ett boende som idag består av sju (7) lägenheter, personal- samt gemensamhetsutrymme belägna i ett enplanshus som ligger i Åkers Runö på Täppans väg. Under avtalstiden kan antalet platser komma att ökas eller minskas genom beslut i Vård- och omsorgsnämnden varpå antalet platser och garantiersättningen i avtalet justeras därefter. Utföraren får då ansöka om erforderligt tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg. Ändring aviseras med sex (6) månaders varsel.
Upphandlingen genomförs på uppdrag av Vård- och omsorgsnämnden i Österåkers kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen