Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Stiftelseägd högskola
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolk och skrivtolk
Referensnummer: C 2022-0730
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Uppdraget omfattar utbildningstolkning för studenter som bedriver studier på grundnivå, avancerad/master nivå eller forskarnivå. Studenter som har blivit beviljade pedagogiskt stöd i form av utbildningstolkning är en heterogen studentgrupp och uppdraget ställer krav på att tolkarna är flexibla och har god samarbetsförmåga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Teckenspråkstolk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckenspråks- och dövblindtolkar
Skrivtolkar
Del nr: 2
Skrivtolkar.