214085-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Fjärrvärme
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Närvärme Träkvistavallen
Referensnummer: KSUH20/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09323000 Fjärrvärme
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av närvärme till kommande badhuset och KOM-huset. Dessutom finns fritidsgård och ett antal mindre byggnader. Totalt uppskattas värmebehovet till cirka 2 GWh.
Villkoren för värmeleveransen till kommunens objekt ska vara konkurrenskraftiga och stabila samt regleras i bifogat leveransavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09323000 Fjärrvärme, 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09320000 Ånga, varmvatten och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom Ekerö kommuns miljöarbete finns ett starkt intresse av att sänka energianvändningen och minska elberoendet. En övergång till en större andel hållbar energiproduktion förordas. I linje härmed beslutade Kommunstyrelsen 2013-03-05 att verka för en långsiktig, hållbar och robust samhällsutveckling genom ett inriktningsbeslut avseende närvärme till kommunens centrumnära fastigheter. Som ett led i denna utveckling önskas ytterligare fastigheter anslutas till närvärme.
Fullmäktige beslutade i oktober 2019 att fastställa program för ett badhus på Ekerö, lokaliserat till Träkvista idrottsområdet. För närvarande pågår programarbete och projektering antas ske under 2020, för byggstart 2021 och ett färdigställande är planerat till slutet av 2022. Badhuset antas få en uppvärmd yta på cirka 4,500 kvm.
Som ett led i uppförandet av badhus pågår upphandling av byggnation av det så kallade KOM-huset. KOM står för Kontor, Omklädning och Möten. KOM huset ska stå klart våren 2021 och ska ersätta byggnader som måste rivas för att bygga badhuset. KOM huset är på ca 1,600 kvm.
Badhuset och KOM-huset är två av de byggnader som önskas anslutas till närvärme. Dessutom finns fritidsgård och ett antal mindre byggnader. Totalt uppskattas värmebehovet till cirka 2 GWh.