See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: VVS-konsulter
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom VVS omfattande VS, ventilation, kyla, styr och övervakning, samt energioptimering. Uppdragstyperna är i huvudsak • Programarbete • Utredningsarbete • Projektering (utförande/totalentreprenad) • Rådgivning • Skisser/Ritningar/Värderingar • Gransknings- och besiktningstjänster • Energideklarationer (endast delområde Falu kommun och bolag) En stor del av uppdragen kräver att konsulter närvarar på plats.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Grupp 1, VVS-konsulter, Falu kommun och bolag
Beskrivning: VVS-konsulter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80682:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321200 Konstruktion av värmesystem
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grupp 2, VVS-konsulter Gagnef kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:80682:Lot:2