See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ekonomisystem
Beskrivning: Kronobergskommunerna (vidare kallat beställaren, kommunen alt. Koronobergskommunerna) inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan gällande anbudsgivning för leverans av Ekonomi- och E-handelssystem. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel och som kontinuerligt kan uppgraderas till nya versioner med liten insats från kommunen. Kronobergskommunerna (Lessebo, Ljungby, Markaryd, Älmhult, Tingsryd) har idag; • Ekonomisystem: Raindance • E-handel: Marknadsplatsen
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109804:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem