214212-2018 - ResultatSverige-Lund: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätare med tillhörande tjänster
Referensnummer: 18/00114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en ansökningsinbjudan för leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs kommande upphandling av mätare, kommunikationsinfrastruktur, IT-system och tjänster avseende mätpunkter för el, fjärrvärme, fjärrkyla, gas och vatten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38554000 Elmätare, 50411300 Reparation och underhåll av elmätare, 51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater, 71631440 Flödeskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Detta är en ansökningsinbjudan för leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs kommande upphandling av mätare, kommunikationsinfrastruktur, IT-system och tjänster avseende mätpunkter för el, fjärrvärme, fjärrkyla, gas och vatten.
Beskrivning av Kraftringen Nät AB.
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen Energi AB (publ). Kraftringen Energi AB (publ) är ett energibolag med ambitionen att leda utvecklingen av framtidens energi. Vi tar ansvar för att använda naturresurser så effektivt som möjligt genom att fokusera på lokala energilösningar som skapar både stora miljövinster och bidrar till en hållbar tillväxt i vår region. Vi erbjuder nutids- och framtidsanpassade produkter som hjälper kunden att hantera sin energivardag och engagerar oss i många olika framtidsprojekt med hållbarhetsfokus.
Vårt huvudkontor ligger i Lund och merparten av vår verksamhet finns i Lund, Lomma, Eslöv och Hörby. Verksamheten är också starkt etablerad i nordvästra Skåne, Blekinge, Småland, Sjuhäradsbygden och på Västgötaslätten.
Vår verksamhet omfattar bland annat elnät, elförsäljning, fjärrvärme, fjärrkyla, gas, fiber och olika entreprenadtjänster. Vi är också involverade i ett flertal större projekt och miljösatsningar där Örtoftaverket och Brunnshög med forskningsanläggningarna MAX IV och ESS är några exempel.
Kraftringen Energi AB (publ) ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Vi har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Ej kvalificerade ansökande.
Ansökande bolag som ej kvalificerar sig vidare för anbudslämning, kommer att bli informerade på den mejladress som är angiven i TendSign.