214247-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevhälsosystem
Referensnummer: KS/2023:180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser digitalt verksamhetsstöd för elevhälsan. Upphandlingen genomförs som
en delad upphandling där anbudslämnare kan välja att lämna anbud på en eller båda delar.
Delområde 1 (EMI): Inom skolväsendet så innehåller elevhälsan två delar, den som lyder under
hälso- och sjukvårdslag bland annat som innefattar elevmedicinsk insats, psykologjournal,
logopedjournal samt avvikelsehantering. Hädanefter benämns denna del med ett sammanfattande
ord som EMI. Delen för EMI ska endast skolelever ha.
Delområde 2 (Elevakt): Den andra delen lyder under Skollagen bland annat och är rektors ansvar
som innefattar elevakt och kuratorsakt. Hädanefter benämns denna del med sammanfattande ordet
Elevakt. I delen för Elevakt ska funktion finnas för olycksfall och tillbudshantering kopplat till enskild
elev. Denna del, Elevakt ska alla barn och elever ha.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Partille kommun upphandlar elevhälsosystem
Allmän orientering
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder leverantör (Anbudsgivare) att lämna anbud avseende Elevhälsosystem. Elevhälsosystemet/systemen ska vara kompatibla med Partille kommuns IT-miljö.
Omfattning
Denna upphandling avser digitalt verksamhetsstöd för elevhälsan. Upphandlingen genomförs som en delad upphandling där anbudslämnare kan välja att lämna anbud på en eller båda delar.
Delområde 1 (EMI): Inom skolväsendet så innehåller elevhälsan två delar, den som lyder under hälso- och sjukvårdslag bland annat som innefattar elevmedicinsk insats, psykologjournal, logopedjournal samt avvikelsehantering. Hädanefter benämns denna del med ett sammanfattande ord som EMI. Delen för EMI ska endast skolelever ha.
Delområde 2 (Elevakt): Den andra delen lyder under Skollagen bland annat och är rektors ansvar som innefattar elevakt och kuratorsakt. Hädanefter benämns denna del med sammanfattande ordet Elevakt. I delen för Elevakt ska funktion finnas för olycksfall och tillbudshantering kopplat till enskild elev. Denna del, Elevakt ska alla barn och elever ha.
I Partilles skolor använder vi andra tjänster för hantering av särskilt stöd och åtgärdsprogram samt kränkningsärenden vilket då gör att dessa delar inte ska ingå i tjänsten.
Beskrivning Partille kommun och utbildningsförvaltningen:
Partille kommun har ca. 40 000 invånare och ligger som grannkommun till Göteborg. De kommunala skolorna har idag ca. 450 elever på gymnasiet, 5 450 elever i grundskola och 2 200 barn i förskola. Utbildningsförvaltningen har ansvar för all utbildning, från förskola och upp till vuxnas lärande. Denna upphandling omfattar endast de kommunala verksamheterna.
För information om Partille kommuns IT-miljö, se Bilaga Partille kommuns IT-miljö.
Planerad avtalstid:
Avtalet löper i 8 (åtta) år. Beställaren har rätt att säga upp avtalet med en uppsägningstid på 6 månader, avtalet löper dock minst i 4 (fyra) år.
Avtalsstart: 2023-08-01 (implementeringstid ca 3 månader)
Avtalsslut: 2031-07-31
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör per delområde eller en leverantör för båda delområden.
Option:
Nya moduler/funktioner kan komma att avropas under avtalstiden, såsom särskilt stöd och åtgärdsprogram samt kränkningsärenden.
Mål med upphandlingen:
Nuvarande tjänst för ändamålet har funnits länge i organisationen. Marknaden har över tid förändrats och nya krav har tillkommit från verksamheten. Målet med upphandlingen är att få en modernare och framtidssäker tjänst med utrymme för vidareutveckling men som redan nu är anpassad till de krav som finns i dagens skola.
Avgränsningar:
I Partilles skolor använder vi tjänst för hantering av särskilt stöd och åtgärdsprogram vilket då gör att dessa delar inte ska ingå i tjänsten. Hantering av kränkningsärenden ingår inte i denna upphandling men kan komma att avropas under avtalsperioden.