21427-2025 - Resultat
Sverige – Programvara för bibliotek – Bibliotekssystem för grundskola och gymnasium Borlänge
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBibliotekssystem för grundskola och gymnasium Borlänge
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett bibliotekssystem för Borlänge kommuns skolor. Systemet ska ha funktioner som låntagarregister, katalog och funktioner för utlåning etc. Systemet ska kunna kommunicera med andra system som används i kommunens skolverksamhet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83057:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara